Správná péče

 

Péče o srst

Zdravá morčata, které vedou spokojený život, se vydatně věnují péči o své tělo a udržování srsti v maximální čistotě. Předpokladem je pravidelné čištění jejich příbytku.

Některá morčata si s oblibou nechávají česat srst, jsou ale i taková, která česání nemají ani trochu v oblibě. Česání je však důležité k udržení čistoty a jako masáž kůže. Zároveň tak snadno rozpoznáte počínající kožní chorobu či přítomnost prazitů. Morčátka s krtákou srstí a rozetová morčata potřebují denní péči pouze v době výměny chlupů. Dlouhosrstá morčata však musíte kartáčovat nejlépe každý den, nebo alespoň obden, protože jejich chlupy dosahují délky i 20cm a více a taková srst se snadno zacuchá. Vhodná je také správná volba podestýlky, pro tato morčátka. Piliny se většinou do srsti zachytávají a vytváří chuchvalce a uzlíky. Proto je vhodná například podestýlka Asan, nebo dřevěné peletky.

 

Koupání

Všeobecně koupání nutné není. Důležité je však při silném znečištění chlupů (např. od moči, při průjmu), z léčebných důvodů při napadení roztoči a samozřejmě před výstavou. Zvířátko koupeme ve vlažné vodě, teplé 25 - 27°C a užíváme speciálního šamponu pro hlodavce, nebo jemný dětský šampon, či šampon pro štěňátka. Morčeti nikdy nepotápíme hlavu a je nutné vyhnout se kontaktu uší a očí s vodou a šamponem. Morčátko namydlíme a opatrně opláchneme vodou. Potom morčátko důkladně vysušíme ručníkem, srst vyčešeme a vyfénujeme. Zvíře je nutné chránit před průvanem, může se totiž velmi rychle nachladit!

 

Péče o zuby a drápy

V kleci rostou drápy a zuby morčete o mnoho rychleji než ve volné přírodě. Drápy se otáčejí směrem dolů nebo do strany, nebo se ohýbají všemi směry. Proto je nutné drápy a zuby kontolovat. Zuby morčeti neustále dorůstají, proto mu podávejte dostatek tvrdé potravy (suchý chleba, suchary, minerální kolečka, větvičky), aby se zuby dobře obrušovaly.

Drápy stříháme speciálními kleštičkami a dáváme pozor, abychom nestřihli do cévky drápu.Stříháme kousek za cévkou a šikmo dolů, pomalu, po malých ploškách. Pokud si nejsme jisti, zajdeme k veterináři, který morčátku drápky odborně ostříhá.

 

Péče o uši a oči

Jemné usazeninky odstraníme navlhčeným kosmetickým tamponem. Při péči o oči používáme Opthal nebo borovou vodu. Při výtoku nebo silném slzení z očí může jít o zánět, který je dobré přeléčit např. mastí Ophthalmo framykoin (na předpis). Pokud se stav nezlepší, navštívíme veterináře.

Prach a usazeninky v uchu odstraníme jemně navlhčeným kapesníčkem. Znečištěné páchnoucí uši mohou být napadeny roztoči, proto co nejdříve navštívíme veterináře.

 

Čistý domov

Aby bylo morče zdravé a cítilo se dobře, musíme dbát o to, aby žilo v čistotě a pořádku. Pravidelné a pečlivé čištění klece a jeho vybavení se rozhodně nesmí zanedbávat. Předejdeme tak invazi bakterií a zápachu, který promočená podestýlka spolu s hnijícími zbytky potravy bude způsobovat.

Denně je třeba čistit napáječku a misky na krmení. Asi dvakrát za týden (podle počtu morčat, používané podestýlky) je nutné vyčistit celý příbytek. Dno vydrhneme čistícím prostředkem a nasypeme čistou podestýlku. Omyjeme "nábytek" jako domky a prolízačky, jesličky na seno. Jednou za rok je klec dobré pořádně vydrhnout a ošetřit desinfekčními prostředky.

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.