Rozmnožování

 

Chov čistokrevných morčat

Morčátka patří mezi zvířátka, která snadno a rychle zabřeznou a svému majiteli nadělí potomky. Chov čistokrevných morčat tedy majiteli přináší spoustu radosti, ale také mnoho práce a starostí. Cílem správného chovatele je odchovávat morčata zdravá a krásná. Krásná znamená to, že co nejvíce odpovídají standardům stanovených pro jednotlivá plemena. Chovatel chce svá zvířata předvádět na výstavách. K tomu si vede plemennou knihu a specializuje se na zcela určité znaky srsti a zbarvení.

 

Výběr rodičů

Oba rodiče musí být zdraví, silní, ve správném věku a mít správnou hmotnost.

Samička může být využita v chovu od pátého až šestého měsíce věku. Mladší samička by porod nemusela zvládnout, mláďata se rodí mrtvá nebo po porodu umírají. Při prvním vrhu ale nesmí být samička starší než 1 rok. Do jednoho roku má samička chrupavčitou pánev, která se při porodu pěkně roztáhne a mláďata tak porodními cestami projdou bez problémů. V roce ovšem samičce tyto kosti osifikují (kostnatí, zpevňují se) a průchod mláděte by mohl být velkým problémem. Ve většině případů samička umírá, nebo je nutný porod císařským řezem. Váha samičky při prvním připuštění by neměla být nižší než 700g. Je vhodné, aby měla samička mláďata 2x do roka nebo jednou za rok. Delší pauza se mezi odchovy nedoporučuje z důvodu možné ztráty mateřského chování, možnému nezabřeznutí samičky nebo nepřijmutí samečka. V chovu je možné samičky uplatnit do věku čtyř až pěti let.

Sameček může být využit v chovu od čtvrtého až šestého měsíce věku. V šesti letech je vhodné ho z chovu vyřadit. Ovšem pozor!!! Sameček je schopen oplodnit samičku již od 4. - 5. týdne věku, proto je důležité samečky od matky a sester v tomto věku odstavit!!!

 

Námluvy a páření

Morčata jsou vlastně celý rok v říji. Potřebují pouze neustálé namlouvání, kterému se sameček věnuje se značnou vytrvalostí. Pobíhá okolo samičky, pohubuje se, vrtí zadečkem a vydává zvuky podobné vrkání. Samička se však nechá oplodnit od samečka pouze v době říje, kterou  má každých 14 - 19 dní. Pokud samička zrovna v říji není, samečkovi s největší pravděpodobností uštědří nějaké to kousnutí. Pokud máte vypozorovánu říji u samičky, která se projevuje pohupováním samičky, vrkáním, kroutěním zadečkem, skákáním na ostatní samičky (chová se v podstatě jako sameček), můžete ji dát k samečkovi pouze v tomto období. Pokud si však říjí nejste jistí, je dobré dát samičku k samečkovi na delší dobu. Ideální je asi 30 dní, za které samička prodělá dvě říje a je velká pravděpodobnost, že zabřezne.

 

Doba březosti

Pokud samička zabřezla, vajíčka byla oplodněna a usadila se v děloze, trvá průměrně 68 dní než se mláďata narodí. Že je samička březí, se zpočátku vůbec nepozná. Většinou si všimneme zakulacování bříška až ve druhém měsíci březosti. Samička má tvar hrušky, nápadně velké bříško a asi 14 dní před porodem lze cítit a vidět pohyby mláďat. Na porod se samička nijak nepřipravuje, nestaví hnízdo a většinou rodí v klidu a tichu, za nepřítomnosti majitele (většinou v noci), není to ovšem pravidlem.

Při zvedání březí samičky buďte velmi opatrní, nejlépe je přenášení se úplně vyhnout. Samičku dobře podpíráme za zadeček a bereme velmi jemně, pokud je to nezbytně nutné. Samičce je vhodné dávat potravu bohatou na vitamíny. Rozhodně samičku nerušte při krmení, při běhání ve výběhu nebo při spánku.

Samečka nějakou dobu před porodem od samičky oddělíme. Samička má totiž ihned po porodu říji a sameček by ji mohl znovu nakrýt. Samička vysílená z porodu by druhý porod tak brzy po tom prvním nemusela zvládnout. Samečka můžeme dát k samici s mláďata zhruba po 5 - 7 dnech, nebo je nechat oddělené. Ostatní samice mohou u porodu být, bývají výbornými tetami a rodící samici pomáhají s čištěním a rozbalováním mláďat.

 

Porod

Porod je u morčat v zásadě neproblematický. Z určitých příznaků, jako například hrabání v podestýlce, nabývání genitálií, vyměšování hlenu a viditelných děložních stahů můžete rozpoznat, že se událost blíží.

Samička rodí mláďata ve stoje, plodový obal protáhne mezi předníma nohama a prokousne jej. To je velmi důležité, jinak by se mládě udusilo. Potom ho matka očistí a pokračuje s vybalováním dalších mláďat. Po každém mláděti vyjde placenta, kterou samička seřere. Je to zcela přirozené chování, samička z placenty dostane mnoho výživných látek, které po porodu potřebuje. Někdy jsou u porodu možné i komplikace - mládě je příliš velké a nemůže se dostat ven z porodních sect, nebo se zasekne, má špatnou polohu. V takovém případě se snažíme samičce pomoci, nebo ji odvezeme ihned k veterináři.

Malá morčátka přicházejí na svět zcela vyvinutá, oči mají otevřené dokonce 14 dní před narozením a mléčné zuby mění také v těle matky. Umějí běhat, mají hebkou a hustou srst a sami umí přijímat potravu. I přes to je nutná výživa od matky - samička kojí mláďata po 3 týdny.

Mláďata je možné ihned po porodu brát do ruky, zkontrolovat je a zvážit. Samička je neodvrhne, nijak jí to nevadí!!

Někdy bohužel dochází k úhynu matky a nastává otázka, co s osiřelými mláďaty. Nejlepším řešením je přidat je k morčeti, které má právě také mladé. Pokud takovou možnost emáte, osvědčilo se kočičí mléko (můžete koupit náhražku u svého veterináře nebo v chovatelských potřebách). Dobrá je také kaše Borisovka, kterou takovýmto sirotkům připravuje většina chovatelů. Náhražka se mláďatům podává stříkačkou bez jehly a to každé dvě hodiny po 1 ml. Mláďata můžeme přidat do klece k samičce, která již mláďata měla, nebo k vykastrovanému samečkovi, od kterého se naučí morčecímu chování a co a jak se baští.

 

Vývoj mláďat

Při narození váží mláďata průměrně 60 - 120 g. V prvních dnech se hmotnost nemění, později však začnou mláďata přibývat na váze. Snižování hmotnosti není dobrou známkou. Proto morčátka važte a zapisujte si průběžné hmotnosti.

Malá morčátka jsou velice pohyblivá, často vyskakují do výšky a ve vzduchu se otáčejí, honí se a s lehkostí překonávají překážky.

Matka mláďata kojí. Má pouze dva struky, mláďata se o ně ale neperou a střídají se. Kromě mateřského mléka pojídají zrní, ovesné vločky, seno, salát nebo trávu.

Životně důležitý je trus ze slepého střeva matky, který mláďata žerou přímo z konečníku, protože obsahuje vitaminy B a K.

Rodinný život funguje zcela bez problémů, mláďata následují matku a všechno podnikají společně. Společně žerou, čistí se, mazlí se a neustále si něco vypráví. Pokud se jedno mládě dostane z matčina dohledu, hlasitě píská a tak si maminu zase přivolá k sobě.

Mezi 3 - 5 týdnem života dosahují mláďata pohlavní dospělosti. Proto je třeba je oddělit podle pohlaví!!

 

 

 

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.