Pořízení morčátka

 

 Co bychom měli vědět o morčeti?

Morče pochází z Jižní Ameriky. Do Evropy ho přivezli španělští dobyvatelé a holandští obchodníci, jejichž děti si tato roztomilá zvířátka velmi oblíbily. Protože morčátka roztomile kvíkají podobně jako prasátko, je toto zvíře v mnoha jazycích součástí jejich jména.

Německo - v Německu se pro morče používá název Meerschweinchen (mořské prasátko). Moře v názvu má zřejmě připomínat původ morčátka za oceánem.

Holandsko - nejprve zde bylo morče nazýváno Meerzwijn, později Guinees biggetje - tedy selátko, které se prodávalo za jednu guineu (starou anglickou zlatou minci).

Anglie - anglický název pro morče je Guinea Pig, tedy podobně jako v Holandsku nese v názvu prasátko a i zlatou minci. V angličtině však název guinea pig označuje také "pokusného králíka", neboť jsou morčata hojně používána v laboratořích k různým výzkumům.

Francie - zde je morče nazýváno cochon d´Inde - prase z Indie.

Španělsko - španělé morčata nazývají es conejillo de Indias - malý králík z Indie. Stále zde (i ve Francii) však přetrvává mylné označení, že morče pochází z Indie.

Mezi předky morčete domácího patří mimo jiné i mara stepní a kapybara, což je indiánské jméno znamenající "vládce trávy".

 

 

Na co myslet, než si morče pořídíme?

Morče se dožívá 5 - 8 let. Budete schopni se o morčátko postarat po celý jeho život?

Morčátko se cítí dobře ve větší kleci, kde se může proběhnout. Mohu mu toto bydlení poskytnout? Budu mít na pořízení bydlení dostatek financí?

Klec musí být čistá, porava čerstvá a denně je nutná čistá pitná voda. Budu moci každý den vynaložit čas a práci na úklid a krmení?

Morče je zvíře velmi společenské a je - li drženo jednotlivě, potřebuje společnost a aktivitu člověka. Jste schopni se morčátku denně několik hodin věnovat?

Již ve svém jméně nese morče název prasátko. Při výběhu po domácnosti za sebou může nechat bobky, nebo udělat loužičku, případně okousat nábytek. Jste schopni toto tolerovat?

Máte někoho, kdo se o zvířátko postará v době vaší dovolené nebo nepřítomnosti? Případně, budete ho moci vzít na dovolenou s sebou?

Pokud morče onemocní, je třeba navštívit veterinárního lékaře a to může být finančně náročné. Jste na to připraveni?

Máte doma nějaké jiné domácí mazlíčky, které by nemusel příchod nového člena domácnosti právě nadchnout?

Někteří lidé trpí alergiemi na zvířecí srst. Zjistěte si proto, zda se vás toto také netýká.

 

Jedno nebo více?

Ve volné přírodě žijí morčata ve skupinkách. Chov jednotlivců proto pro tato společenská zvířátka není zcela vhodný. Pouze pokud se můžete zvířátku denně několik hodin věnovat a nejste celý den v zaměstnání, bude morčeti i samotnému dobře. Takto chované morčátko si na člověka rychle zvykne, začne mu důvěřovat a stane se jeho kamarádem.

Pokud tolik času denně na morčátko nemáme, pořídíme si raději morčátek více. Nejlépe se spolu snášejí samičky. Pokud jednu samičku už doma máte, kupte k ní samičku mladou a seznamte je na "neutrální půdě". Předejdete tak možným konfliktům.

Je možné spolu chovat i dva samečky, ovšem pouze za předpokladu, že jsou to sourozenci, nebo se znají od malička. Podmínkou je také, nenechat samečky přijít do kontaktu se samičkou, protože by mezi nimi propukly boje. Můžeme dát také mladého samečka ke staršímu (opět podmínka NEkontaktu se samičkou). Dva staří samečci spolu budou stále bojovat a nepomůže ani kastrace.

Osobně doporučuji pořídit si morčátka alespoň dvě, jejich svět bude o mnoho pestřejší, bude moci být svědky jejich dorozumívání, hrátek i taškařic. Člověk nikdy nemůže morčeti plnohodnotně vynahradit kamaráda stejného druhu.

Samička nebo sameček?

Sameček bývá větší a těžší než samička a také živější. Většinou si získá rychleji vaši důvěru. Po dosažení pohlavní dospělosti je nutné samečky oddělit od samiček, jinak se budou stále rozmnožovat, což není pro samičku vůbec vhodné!!

Samička bývá menší než sameček. Při koupi ve zverimexech hrozí, že si samičku domů přineseme březí, protože jsou zde chování dohromady se samečky. Toto může mít fatální následky, kdy se morčátka mohou narodit s vývojou vadou, nebo mrtvá, v důsledku příbuzného spojení (matka x syn, bratr x sestra, otec x dcera).

 

Kde morčátko získat a jaké si vybrat?

 Morčátko by vám mělo na první pohled padnout do oka. Pokud jste takového kamaráda spatřii právě ve zverimexu, nebo v obchodě s chovatelskými potřebami, je důležité myslet na zdraví morčátka. Většinou jsou ve zverimexech drženy větší skupiny morčat na malém prostoru, pohlaví nejsou oddělená (samičky mohou být březí, samečci mohou být poranění v důsledku bojů o samičky) a v neposlední řadě může jít o mláďátka, která by ještě měla být spolu s matkou a ne být určena k rodeji, nebo naopak o morčátka už starší, hůře ochočitelná. Stále častěji se setkáváme se svrabem u "zverimexových" morčat.

Pokud jste i přes to rozhodnuti si morčátko ze zverimexu koupit, měli byste se zaměřit na tyto body:

  Zdravé morče Nemocné morče
Tělo
celé tělo zakulacené propadlé boky
Srst hustá a lesklá řídká se strupy a holými místy
Oči lesklé a trochu vlhké, bez výtoku příliš suché, zalepené, zanícené
Nos suchý a teplý zanesený, s výtokem
Uši čisté tmavohnědé strupy
Řitní oblast čistá znečištěná od výkalů
Nohy na spodní straně holé a zcela hladké zanícené, drápy rostou různými směry
Chování pozorné, čilé, morče komunikuje s ostatními apatické, bez nálady
 

 Další možností je koupit si morčátko od chovatele. Toto rozhodnutí má spostu výhod. Chovatel morčátka rozmnožuje cíleně, s jistým chovatelským záměrem a nepříbuznou plemenitbou. O morčátka se stará, jsou denně v kontaktu s člověkem již od narození, proto nebývají tak plachá jako morčata zverimexová. U chovatele získáte mládě, což bývá ve zverimexu mnohdy problém, zvířata jsou zde již starší a hůře se ochočují. S morčátkem z chovatelské stanice získáme i rodokmen, kde se můžeme seznámit s jeho předky. Dostaneme přesné pokyny, jak se o morčátko starat, dozvíme se co má rádo, na co je zvyklé a co bychom naopak dělat neměli. S chovatel můžete být v neustálém kontaktu a jistě vám rád poradí, pokud budete mít nějaké otázky. Pokud budete chtít, můžete si u chovatele koupit i morčátko výstavní kvality a věnovat se výstavám. Mnohdy je to zábavný koníček a děti tak mají velkou motivaci o zvířátko pečovat v naději, že právě to jejich vyhraje nějakou tu krásnou cenu. Výhodou koupě čistokrevného morčete je i to, že si můžete vybrat plemeno i barvu morčátka. Každá stanice se specializuje na určité plemena a barvy a tak si můžete vybrat morčátko dlouhosrsté, krátkosrsté, obří nebo třeba bezsrsté. Seznam chovatelských stanic najdete na klubových stránkách ZO morčat spolu s inzercí, kde chovatelé nabízejí své odchovy.


Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.