Nemoci

 

Všenky

Žlutobílí, 1 - 2 mm velcí parazité, velmi čile se pohybující v srsti, živí se šupinkami kůže, nejsou přenosní na člověka ani další domácí zvířata (pes, kočka, ptáci), morče znervózňují svým pohybem a vyvolávají úpornou svědivost, která může vést k sebepoškozování s následnou bakteriální infekcí.

Nejčastěji se vyskytují okolo uší, v rozetách, srst je suchá, olámaná, později prořídlá, se stroupky a se zvýšenou tvorbou kožních šupinek.

Provést desinfekci klece, např. Savem.

Morčátka lze ošetřit např. přípravkem Arpalit neo, nebo navštívit veterináře pro aplikaci veterinárních léčiv.

 

Svrab

Žijí pod povrchem kůže, kde si samičky hloubí chodby a kladou vajíčka. Živí se kožními šupinkami, mazem, nečistotami. U morčat se objevuje vypadávání srsti, tvorba stroupků, výrazná svědivost.

Navštívíme veterinárního lékaře, který pomocí mikroskopického vyšetření stanoví diagnózu a určí léčbu.

Provedeme desinfekci klece.

 

Plísně

Nejčastěji začíná na nose, okolo uší jako kruhová změna na kůži spojená s vypadáváním srsti, převážně nesvědivá, později rozšiřující se na trup a končetiny. Objevuje se především u mladých nebo stresovaných jedinců, u dlouhosrstých častěji, bývají skrytými přenašeči.

Jsou přenosné na člověka!!

Opět desinfikujeme klec a navštívíme veterinárního lékaře, který určí přesnou diagnózu a stanové léčbu. Ta může být lokální, nebo celková.

 

Kokcidióza

Kokcidie postihují především tenké střevo a přenáší se trusem. U nemocných morčat pozorujeme hubnutí, průjem, nebo dochází k úhynu. Diagnostika se provádí ze vzorku trusu.

Léčba spočívá v aplikacirehydratačních roztoků, výživných a antiparazitárních látek. Nutná je desinfekce klece, nebo alespoň její omytí horkou vodou.

Doporučuje se aplikovat přípravky proti kokcidióze preventivně a to alespoň 2x ročně. Také je podáváme samicím před krytím (při březosti nepodávat), mláďatům v 1. týdnu života a před výstavou.

 

Průjem

Příčin průjmu může být celá řada. Může se jednat o dietní chybu (mnoho zeleného krmení, více ovoce, mléko), infekci (bakterie - klostridie, salmonely; viry - koronaviry, rotaviry; parazity - kokcidie, giardie, kryptosporidie) nebo i stav po léčbě ATB. Při léčbě ATB je nutné podávat probiotika, která podporují "zdravou" mikrofloru ve střevech, jíž ATB ničí. K jídlu morčátku nabízíme seno, vodu, vlažný heřmánkový čaj. V případě, že průjem neustane do dvou dní, je nutné navštívit veterináře. Okamžitá návštěva je nutná, trpí - li morče nechutenstvím, apatií a má naježenou srst.

 

Zácpa

Je opakem průjmu, objevuje se u zvířat obézních, starších, málo pijících, dlouhosrstých - u nichž můžou smotky srsti způsobit překážku ve střevě. Při zácpě se snažíme zajistit dostatek tekutin, můžeme se pokusit podat čajovou lžičku rostlinného oleje nebo Lactulózy. Nepomůže - li to, je lepší se na dalším postupu poradit s veterinířem.

 

Toxémie

Toxémie (ketóza) je metabolické onemocnění, které se vyskytuje buď u březích samiček dva týdny před porodem, nebo týden po porodu.

Impulsem vzniku toxémie bývá: nesprávná krmná dávka, nedostatek pohybu a změna prostředí, vliv počasí, stres, jakékoliv onemocnění, nechutenství, klid, čistota, omezení častých porodů, velké plody a početné vrhy.

Léčba je náročná a většina případů končí smrtí postiženého jedince.  Vhodné je samičku přemístit na teplé a klidné místo, poskytnout jí dostatek tekutin a energie, začít ochrannou léčbu jater, aplikovat ATB a probiotika.

Prevence spočívá v monitorování příjmu krmiva, prevenci obezity, zabránění stresu a poskytnutí dostatku pohybu.

 

Osteodystrofie - nemoc saténových morčat

Osteodystrophie je nevyléčitelné onemocnění metabolismu kostí. Trpí jím některá saténová morčata. U morčat s normální srstí, která jsou nositeli genu pro saténovou srst (značí se SG; je ze spojení saténového morčete s normální srstí) dosud toto onemocnění prokázáno nebylo. Onemocnění se může projevit již od jednoho roku věku morčete, u některých i později, nebo se neprojeví vůbec.

Začíná pomalu, i když morče normálně žere, má plynulý úbytek na váze. Morčeti je možné podávat vitamíny, což může oddálit počátek nemoci, ale nezabrání ji. Nemoc se začíná projevovat problémy s příjímáním potravy (řídnutí kostí v čelistech) a s pohybovým aparátem. Tyto projevy se neustále zhoršují a tím způsobí smrt morčete.

Pro přesnou diagnózu  je nutné vyhledat veterináře a morče zrentgenovat a tím případně zjistit řídnutí kostí. Rozbor krve, který by měl u této nemoci ukázat nižší obsah vápníku a vyšší obsah fosforu a alkalických fosfátů není příliš vhodný, neboť tyto hodnoty lze ovlivnit krmnou dávkou.

 

 

 

 

Zdroje: Cavia Bohemia - MVDr. Denisa Vítková

Savonnier - Petra Mydlářová

 

 

 

 

 

 

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.