Krmení

Morčátko je velmi vděčný strávník a "spase" prakticky cokoliv. Chroupat by mohlo pořád něco, vlastně je to jejich největší zábava. Ne ndarmo se jim říká prasátka, protože většinou baští, vylučují nebo spí. Morčata zkrátka milují jídlo. Jak ale krmit správně?

Sušené krmení

Základem stravy morčete by mělo být seno. Seno můžeme koupit balené v chovatelských potřebách, nebo, a to je nejlepší varianta, si ho usušit sami z vlastních zdrojů. Nejlepší je seno luční s obsahem bylinek. Nesmí být plesnivé, vlhké, staré, shnilé nebo zažloutlé. Kvalitní seno voní a je lehce nazelenalé.

 

Zelené a šťavnaté krmivo

Sem patří čerstvé pícniny, zelenina a ovoce bohaté na vysoký obsah a živin a vitamínů. Z pícnin je u morčat velmi oblíbená pampeliška, přeslička rolní, tráva, podběl, řebříček, jitrocel, vojtěška a mladé kopřivy. Jetel nadýmá, proto jej dáváme jen v omezeném množství. Rostliny trháme daleko od cest a na místech, kam se nechodí venčit psi!!

Z ovoce můžeme nabídnout jablka, banány, jahody, kiwi, meloun, hroznové víno, ze zeleniny milují mrkev, papriku, okurek, petržel, řapíkatý celer, brokolici, saláty. Pozor musíme dát na citrusové plody, které mohou způsobit průjmy, zelí a hrušky působí nadýmání. Jedovaté jsou bramborové klíčky a syrové fazole. Každé ovoce či zeleninu koupenou v obchodě pečlivě omyjeme a očistíme, mnohdy jsou totiž tyto potraviny chemicky ošetřeny a to by mohlo mít pro morčata fatální následky!!!

 

Krmné směsi

Na trhu je celá řada krmných směsí pro hlodavce. Můžeme si koupit i směsi přímo pro morčata, křečky, potkany či činčily. Obsahují obilí, ovesné vločky, kukuřici, oříšky, slunečnicová semena, peletky a vitamínové granule. Tyto směsi by neměly tvořit základ krmné dávky, protože morče po nich snadno tloustne. Pro jedno morčátko podáváme 1 - 2 polévkové lžíce krmné směsi na den (10 - 20 g). Základ krmné dávky by mělo tvořit seno a zelené nebo šťavnaté krmení.

 

Tvrdé krmení

Protože morčata patří mezi hlodavce, kterým neustále dorůstají hlodíky, potřebují si je pravidelně obrušovat. V kleci by jim neměl chybět tvrdý chleba nebo rohlík, případně různá minerální kolečka či kostky určená k tomuto účelu.

 

Pitná voda

Pro morčata je nejvhodnější způsob podávání vody v napáječce, protože v misce si vodu lehce převrhnou nebo znečistí. Na napáječku morčátko učíme již od prvného dne. Denně by v ní mělo najít čerstvou, čistou a pitnou vodu pokojové teploty.

 

Vitamíny a minerály

Morče si samo neumí vyrábět vitamin C a proto je nutné mu tento vitamín dodávat. Podávat ho můžeme formou zeleniny a píce, v zimě je lépe přidávat vitamín ve formě prášku nebo kapek přimíchaných do vody nebo krmiva.

 

Jak správně krmit?

Krmte alespoň 2x denně. Dodržujte určitou hodinu, morčátka si na to rychle zvyknou a budou vás upomínat neúnavným pískotem.

Nedávejte krmení příliš mnoho, co morče nesní do hodiny, odstraňte!

Zelené a šťavnaté krmivo podávejte pouze čerstvé, ne zvadlé, nahnilé nebo plesnivé.

Seno, trávu a zrní nedávejte na zem, morčata by je znečistila trusem. Pro seno pořiďte jesličky, pro trávu třeba závěsnou kouli, kterou morčátka mají moc ráda a na zrní kupte pevnou misku odolnou proti převrhnutí.

Nepodávejte krmivo přímo z lednice!! Studená potrava může podráždit žaludek!

Vítaným zpestřením jsou větvičky ovocných stromů či vrby - vždy bez postřiku!!

Krmení můžete udělat pro morčátka i velmi zábavným. Krmte své zvířátka z ruky, dejte jim kousky potravy na místo, kam se musí morčátko dostat a překonat při tom nějaké překážky (květináč, cihla, domeček, žebřík).

 

Jak to děláme my?

V naší chovatelské stanici krmíme morčátka 4x denně.

Ráno dostávají lžíci krmné směsi (pro každé morče) se sušeným ovocem.

V poledne jesličky trávy, pampelišek a bylin.

Odpoledne je na programu zelenina nebo ovoce pestrých druhů.

Večer si morčátka pochutnávají na plných jesličkách domácího sena.

 

 

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.