Bydlení je hra

 

Kde bude bydlet?

Než si přinesete morčátko domů, je potřeba mu zařídit místečko, kde bude bydlet. Na trhu je spousta výrobků vhodných pro držení a chov morčat. Pokud máte fantazii, dílnu a jste zruční, můžete si příbytek pro své morčátko postavit i sami.

Důležité je, aby jste morčecí bydlení neumístili tam, kde by na morčátko svítilo celý den slunce, nebo kde je průvan. Také nevhodné je umístění ubikace blízko topení.

Nejčastěji využívaným příbytek pro morčátka je klec. Cirkulace vzduchu je velmi dobrá, ale je zde riziko průvanu a nevýhodou je také vypadávání podestýlky. Akvárium se také používá, pokud je dostatečně velké a správně umístěné, může se v něm morčátku líbit. Výhodou je, že nám podestýlka nikde nevypadává, ale nevýhoda akvária spočívá v umístění jesliček, různých závěsných hraček a napáječek a také špatné cirkulaci vzduchu a nesnadném čištění. Jakožto nejvhodnější se ukazují dnes hojně používané plastboxy. Prodávají se i plně vybavené, morčátkům nehrozí průvan a podestýlka také nevypadává ven. Nevýhdou je opět špatná cirkulace vzduchu. Bohužel, jak u akvária tak u plastboxu je nutné vyndávat morčátko shora. Pokud ještě morčátko není zcela ochočené, jeho instinkty mu říkají, že shora přichází nebezpečí a proto může před Vaší rukou utíkat a být bojácné. Velkou výhodu má v tomto směru klec s bočním otvíráním. Pokud chceme chovat morčátek více, je nejlepším řešením morčatárna. Většina chovatelů si tyto příbytky pro morčátka buduje sama a my toho nejsme vyjímkou.

 

Naše morčatárna

Co bylo potřeba a za kolik?

Dřevěnou konstrukci nám dělal ze zbytků pan truhlář Kašný a vyšla nás na 500,-Kč
Plexi na vyjímatelné vaničky - 2800,-Kč
Barva - 500,- Kč
Lepidlo na tvrdé plasty a tmel - 200,-Kč
Výbava (pelíšky, domečky, seníky, napáječky) - 1000,-Kč

Celkem tedy za  morčatárnu  - 5000,-Kč

 

Rozměry?

Rozměry spodního patra: 120x50x40 (průchozí)

Rozměry 1. patra: 120x40x40 (neprůchozí, celkem tedy 2x (60x40x40))

Rozměry 2. patra: 120x30x40 (průchozí)

Výška předního plexi: 20cm

 

Více fotek naší morčatárny ZDE

 

Dále máme pro naše plánovaná krytí a následné odchovy zhotoveny dvě "odchovny", které jsme si vyrobili ze starých skříněk. Stačilo jen vyřezat otvory ve dvířkách, natřít pěknou barvou, upevnit poličky rozdělující skříňku na patra a přišroubovat zábranu pro vypadávání hoblin. Do dvířek jsme připevnili pletivo a bylo hotovo. Co nejdříve začneme zabydlovat, brzy k nám přijedou totiž ženiši :-)) Rozměry jsou tyto: výška 52cm (každé patro tedy 26cm), šířka 40cm, délka 90cm.

 

 

Jakou vybrat podestýlku?

Hobliny - asi nejhojněji používaná podestýlka. Je měkká, dobře saje, nevýhodou je ale zápach a nutnost častého čistění. Nejvhodnější jsou hobliny důkladně odprášené, z neupravovaného a nemořeného dřeva. V naší chovatelské stanici používáme hobliny AustriaSpan nebo AlpenSpan, které jsou krásně čisté, bezprašné a úžasně voní dřevem a za výbornou cenu.

Kukuřičná podestýlka - Také velmi vhodná, má dobrou savou schopnost, částečně pohlcuje zápach a vydrží déle než hobliny.

Dřevěné lisované granule - perfektní zejména v chovu dlouhosrstých morčat nebo jako spodní vrstva pod hobliny. Dřevěné válečky výborně sají, nezapáchají a po pohlcení moči se rozpadnou. Vydrží dlouho, není nutné tak časté čištění jako u hoblin. Dlouhosrstým morčatům se nezacuchávají do srsti, proto jsou velmi oblíbené. V obchodě seženete pod značkou Jonáš nebo v prodejnách tipu Baumax jako topivo, které vychází podstatně levněji a je ho dostatečné množství.

Buničina - nejekologičtější a velmi trendy je dnes podestýlka s názvem Asan. Má vynikjaící savou schopnost, perfektně pohlcuje zápach, nezacuchává se do srsti, je měknoučká a morčata ji mají moc rády. Výhodou je výdrž podestýlky až 4 týdny, nevýhodou ovšem vysoká cena.

   

 

 Vybavení příbytku aneb kdo si hraje nezlobí!

Morčata jsou velmi chytrá, inteligentní a učenlivá zvířata a nebaví je jen sedět v rožku. Zvlášť pokud máte morčátko jen jedno, je potřeba mu do příbytku pořídit nějaké prolízačky, domečky, pelíšky a postarat se mu o zábavný den, kdy si může zvědavě prozkoumávat, probíhat se a nebude se v žádném případě nudit.

Základem je domeček. Ten všechna morčátka milují a nachází v něm perfektní skrýš a útočiště. Pokud si ale morčátko chceme ochočit, domeček dáme do ubikace až po té, co si na nás morčátko zvykne a nebude se bát. Jinak se nám může stát, že z domečku nevystrčí ani nos. Nebo si můžeme vyrobit domečky otevřené, které sice slouží jako ochrana, ale morčátko v nich jde pěkně vidět a můžeme ho bez problémů vyndat.

 

Dalším důležitým vybavením je miska na zrní. Dobrá je miska těžší, která nejde jen tak převrhnout. Na zeleninu můžeme použít misku lehčí, třeba kovovou nebo plastovou. Velikost misky přizpůsobujeme velikosti a věku morčátka.

Nezbytnou součástí vybavení je nádoba na vodu. Naše morčátka pijí z napáječek, je to velmi výhodné, protože si do vody nenahžou nečistoty a mají ji celý den čistou. Důležité je morčátko na napáječku postupně přivykat.

Jesličky na seno jsou velmi vhodnou pomůckou. Seno dáváme zásadně do nich, protože položené seno na podestýlce si morčata počurají a znečistí výkaly. Takovéto seno již není vhodné pro konzumaci. Velmi oblíbenou pomůckou je u našich morčátek koule na salát a trávu. Mají moc rádi, když z koule můžou potravu tahat a přetahovat se o ni.

Průlezky jsou vítaným zpestřením příbytku zvláště u mladých morčátek. S radostí jimi probíhají a honí se mezi sebou. 

Pelíšek naše morčátka přímo milují. S největší radostí si v něm lebedí a naše samička do něj dokonce i porodila svá první mláďátka. Sice je brzo znečistěný, ale bez problémů se dá prát v pračce. Pelíšek můžeme koupit v internetových obchodech, nebo si ho i sami vyrobit.

No a kdyby se morčátka přece jenom nudila, není nad to popovídat si se sousedem :-)

 

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.